Ako je už dobre známe, množstvo Slovákov si pre svoje vysokoškolské vzdelanie zvolí práve české univerzity, ktoré sú jednak bezplatné, ale i vzdialenostne a kultúrne blízke. Pokiaľ by ste popri škole chceli začať podnikať alebo váš zamestnávateľ požaduje OSVČ (časté najmä u IT firiem), tak sa vám v článku pokúsim priblížiť čo je potrebné spraviť a prípadne na čo si dať pozor.

A. Potrebné dokumenty

  1. Výpis z registra trestov Generálnej prokuratúry SR
  2. Súhlas vlastníka nehnuteľnosti s umiestnením sídla/miesta podnikania
  3. Potvrdenie o štúdiu

1. Výpis z registra trestov

Výpis z registra trestov získate na počkanie na ktorejkoľvek slovenskej pošte, presnejšie na priehradkách označených IOMO – Služby štátu. Za takýto dokument zaplatíte približne 4e.

2. Súhlas vlastníka nehnuteľnosti s umiestnením sídla/miesta podnikania

Pokiaľ máte záujem si zriadiť sídlo v podnájme, potrebujete k tomu súhlas majiteľa. Takýto súhlas vám avšak nie každý prenajímateľ bytových priestorov poskytne. V takom prípade máte možnosť si zriadiť tzv. virtuálne sídlo.

Virtuálne sídlo si môžete zriadiť u špecializovaných spoločností za mesačný alebo ročný poplatok. Pokiaľ budete disponovať takýmto sídlom, nepotrebujete ani pobyt v ČR alebo kancelárske priestory a môžete pracovať z domu.

Ja som využil officeoption.cz, kde za sídlo zaplatíte zhruba 190Kč (240Kč s DPH) mesačne, pričom prvé tri mesiace sú za cenu jedného.

Zriadenie sídla vybavíte pohodlne cez internet, avšak odporúčam nechať si zaslať originál poštou. V opačnom prípade si budete musieť nechať elektronicky podpísaný súhlas zaslaný mailom nechať potvrdiť na priehradkách CzechPoint u Českej pošty. Takéto overenie si vyžaduje nahrať dokument do dátovej schránky a s vygenerovaným identifikačným číslom zájsť na poštu. Za takéto overenie zaplatíte 60Kč.

3. Potvrdenie o štúdiu

Potvrdenie získate na študijnom oddelení vašej univerzity.

B. Postup

  1. Ohlásenie živnosti
  2. Registrácia v sociálnej poisťovni
  3. Registrácia v zdravotnej poisťovni
  4. Zrušenie slovenského zdravotného poistenia

1. Ohlásenie živnosti

Vaše prvé kroky by mali viesť na Živnostenský úrad, kde ohlásite založenie živnosti (OSVČ). Budete k tomu potrebovať výpis z registra trestov, súhlas s umiestnením sídla spoločnosti a občiansky preukaz. Žiadosť za vás elektronicky vyplní zamestnanec úradu, takže sa nemusíte báť že by ste na niečo zabudli.

Pri ohlasovaní voľnej živnosti, si musíte zvoliť aspoň jednu kategóriu v ktorej plánujete podnikať, pričom za každú zaplatíte 500Kč. Pokiaľ by ste plánovali v budúcnosti rozšíriť vaše zameranie, nie je s tým problém.

Pokiaľ plánujete pracovať pre IT firmu, bude vám zrejme stačiť voľná živnosť č. 56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály. V prípade, že by ste plánovali kresliť grafické návrhy môžete si zvoliť aj č. 62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce.

Ak ste študent, zvoľte si živnosť ako vedľajšiu činnosť. Vďaka tomu nebudete musieť v priebehu prvého roka platiť zálohy za sociálne a zdravotné poistenie.

2. Registrácia v sociálnej poisťovni

Po ohlásení živnosti zamierte do sociálnej poisťovne za účelom Registrácie podnikateľa OSVČ. Budete k tomu potrebovať občiansky preukaz a potvrdenie o štúdiu. V mojom prípade boli trošku zmätený čo so Slovákom robiť, ale nakoniec vám vyplnia žiadosť o registráciu. Nezabudnite si vypýtať kópiu tejto žiadosti, budete ju potrebovať k registráciu v zdravotnej poisťovni.

3. Registrácia v zdravotnej poisťovni

Proces je veľmi podobný registrácii v sociálnej poisťovni, opäť budete potrebovať občiansky preukaz, potvrdenie o štúdiu a kópiu žiadosti, ktorú ste dostali v sociálnej poisťovni. Po vyplnení dokumentov dostanete potvrdenie, ktoré dočasne nahradzuje európsku kartičku zdravotného poistenia. Ten budete určite potrebovať v prípade, že by ste išli k doktorovi. Kartička by vám mala prísť zhruba po troch mesiacoch.

4. Zrušenie slovenského zdravotného poistenia

Na záver, je potrebné sa odhlásiť zo slovenskej zdravotnej poisťovne. K tomu vám poslúži potvrdenie, dočasne nahradzujúce kartičku európskeho zdravotného poistenia, ktoré ste získali v zdravotnej poisťovni. Aby ste sa vyhli pokutám, je tak dôležité spraviť čo najskôr.

Záver

Teraz už treba len počkať na dokumenty, ktoré vám prídu poštou. Veľa štastia v podnikaní!

Show 19 Comments

19 Comments

  1. Zuzana

    ďakujem za podrobný postup, veľmi ste mi pomohli! 🙂

  2. Marek

    Dobrý deň,
    je nutné sa zo zákona v prípadne voľnej živnosti v Českej republike prihlásiť k českej zdravotnej poisťovni, alebo môže táto ostať na slovensku?

      • Marek

        Ďakujem za odpoveď. Mám ešte jednu otázku.

        Keď prehlásim sociálnu aj zdravotnú poistovňu, zaniknú mi akékoľvek poplatky albo odvody smerom k Slovenskej republike?

  3. Zuzana

    Ešte mám jednu otázočku – boli ste sa prihlasovať osobne aj na finančný úrad kvôli dani a DIČ?

    • V mojom prípade bol finančný úrad uvedomený automaticky živnostenským úradom, údaje vám prídu poštou.

  4. Ivo

    Ak si chcem teda zaloziť živnosť, treba mi výpis z registra trestov, potvrdenie o sídle (alebo virtuálne sídlo) a 1000 korún. Potom počkať 5 pracovných dní, pokým mi príde potvrdenie. Otázka je, ak si založím živnosť napr. 15.októbra, tak musím potom do 8. v (ďalšom?) mesiaci zaplatiť za celý mesiac plnú sumu záloh alebo iba za tú polovicu mesiaca, resp. za konkrétny počet dní od 15-31 ? Resp. vyplatí sa radšej živnosť začínať hneď od 1. v mesiaci alebo je to jedno kedy ? Ešte jedna otázka – je teda dôležité platiť mesačné zálohy. Sú potrebné ešte nejaké iné formality alebo je to všetko čo mi treba povinne mesačne robiť ako živnostník ? Vďaka za odpoveď.

    • Už si presne nespomínam, ale malo by byť možné zaplatiť len pomernú časť záloh. Každopádne preplatok/nedoplatok by bol zohľadnený v koncoročnom zúčtovaní. Čo je výhodnejšie veru neviem, ja som odložil založenie živnosti až do nového roku aby som sa vyhol daňovému priznaniu za mesiac a pol práce.
      Inak je to všetko čo mi bolo treba, už len viesť nejaké to účtovníctvo a nezabudnúť podať daňové priznanie do konca marca nasledujúceho roku.

  5. Zuzana

    Môj syn je študent vysokej školy v Prahe, založil si živnosť a tam mu ale povedali že si nemusí rušiť poisťovňu na SK že moze mať aj slovensku

    • Je možné, že slovenská zdrav. poistovňa je uvedomená automaticky, ale pre istotu by som si to overil, osobne si nemyslím že to je možné.

  6. Milan

    Keď sa prihlásim v Čechách na zdravotnú poisťovňu tak na Slovensku sa musím odhlásiť ? Či ako to je
    Ďakujem

  7. Oliver

    Zdravím,
    Dočítal som sa, že je potrebné dokladovať aj potvrdenie o dlhodobom prechodnom pobyte v ČR. Aká bola vaša skúsenosť?

    Ďakujem

  8. Jakub

    Zdravím,
    ako je to ohľadom tej zdravotnej poistovne a platenie poistného ? viem že prvý rok to platí za mňa štát, to znamená, že keď sa zaregistrujem do českej poisťovne tak nemusím prvý rok vôbec nič riešiť a štát to bude automaticky platiť ?

    Ďakujem

    • Pokiaľ sa nič nezmenilo za tých pár rokov, tak študent prvý rok platiť nemusí, ale v podstate poistenie treba doplatiť ďalší rok. Čiže je to len akési odloženie na podporu, a preto by som sa radšej poradil s úradníčkou a zálohy platil aby neboli v ďalšom roku príliš vysoké.

      Veľa šťastia v podnikaní!

  9. Alena Martinková

    Dobrý deň,
    ako ste potom riešili doktorov na Slovensku ako zubár a pod.? Je možné k nim stále chodiť ?

    Ďakujem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *