Ako na založenie živnosti v Českej republike

Ako je už dobre známe, množstvo Slovákov si pre svoje vysokoškolské vzdelanie zvolí práve české univerzity, ktoré sú jednak bezplatné, ale i vzdialenostne a kultúrne blízke. Pokiaľ by ste popri škole chceli začať podnikať alebo váš zamestnávateľ požaduje OSVČ (časté najmä u IT firiem), tak sa vám v článku pokúsim priblížiť čo je potrebné spraviť a prípadne na čo si dať pozor.

A. Potrebné dokumenty

 1. Výpis z registra trestov Generálnej prokuratúry SR
 2. Súhlas vlastníka nehnuteľnosti s umiestnením sídla/miesta podnikania
 3. Potvrdenie o štúdiu

1. Výpis z registra trestov

Výpis z registra trestov získate na počkanie na ktorejkoľvek slovenskej pošte, presnejšie na priehradkách označených IOMO – Služby štátu. Za takýto dokument zaplatíte približne 4e.

2. Súhlas vlastníka nehnuteľnosti s umiestnením sídla/miesta podnikania

Pokiaľ máte záujem si zriadiť sídlo v podnájme, potrebujete k tomu súhlas majiteľa. Takýto súhlas vám avšak nie každý prenajímateľ bytových priestorov poskytne. V takom prípade máte možnosť si zriadiť tzv. virtuálne sídlo.

Virtuálne sídlo si môžete zriadiť u špecializovaných spoločností za mesačný alebo ročný poplatok. Pokiaľ budete disponovať takýmto sídlom, nepotrebujete ani pobyt v ČR alebo kancelárske priestory a môžete pracovať z domu.

Ja som využil officeoption.cz, kde za sídlo zaplatíte zhruba 190Kč (240Kč s DPH) mesačne, pričom prvé tri mesiace sú za cenu jedného.

Zriadenie sídla vybavíte pohodlne cez internet, avšak odporúčam nechať si zaslať originál poštou. V opačnom prípade si budete musieť nechať elektronicky podpísaný súhlas zaslaný mailom nechať potvrdiť na priehradkách CzechPoint u Českej pošty. Takéto overenie si vyžaduje nahrať dokument do dátovej schránky a s vygenerovaným identifikačným číslom zájsť na poštu. Za takéto overenie zaplatíte 60Kč.

3. Potvrdenie o štúdiu

Potvrdenie získate na študijnom oddelení vašej univerzity.

B. Postup

 1. Ohlásenie živnosti
 2. Registrácia v sociálnej poisťovni
 3. Registrácia v zdravotnej poisťovni
 4. Zrušenie slovenského zdravotného poistenia

1. Ohlásenie živnosti

Vaše prvé kroky by mali viesť na Živnostenský úrad, kde ohlásite založenie živnosti (OSVČ). Budete k tomu potrebovať výpis z registra trestov, súhlas s umiestnením sídla spoločnosti a občiansky preukaz. Žiadosť za vás elektronicky vyplní zamestnanec úradu, takže sa nemusíte báť že by ste na niečo zabudli.

Pri ohlasovaní voľnej živnosti, si musíte zvoliť aspoň jednu kategóriu v ktorej plánujete podnikať, pričom za každú zaplatíte 500Kč. Pokiaľ by ste plánovali v budúcnosti rozšíriť vaše zameranie, nie je s tým problém.

Pokiaľ plánujete pracovať pre IT firmu, bude vám zrejme stačiť voľná živnosť č. 56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály. V prípade, že by ste plánovali kresliť grafické návrhy môžete si zvoliť aj č. 62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce.

Ak ste študent, zvoľte si živnosť ako vedľajšiu činnosť. Vďaka tomu nebudete musieť v priebehu prvého roka platiť zálohy za sociálne a zdravotné poistenie.

2. Registrácia v sociálnej poisťovni

Po ohlásení živnosti zamierte do sociálnej poisťovne za účelom Registrácie podnikateľa OSVČ. Budete k tomu potrebovať občiansky preukaz a potvrdenie o štúdiu. V mojom prípade boli trošku zmätený čo so Slovákom robiť, ale nakoniec vám vyplnia žiadosť o registráciu. Nezabudnite si vypýtať kópiu tejto žiadosti, budete ju potrebovať k registráciu v zdravotnej poisťovni.

3. Registrácia v zdravotnej poisťovni

Proces je veľmi podobný registrácii v sociálnej poisťovni, opäť budete potrebovať občiansky preukaz, potvrdenie o štúdiu a kópiu žiadosti, ktorú ste dostali v sociálnej poisťovni. Po vyplnení dokumentov dostanete potvrdenie, ktoré dočasne nahradzuje európsku kartičku zdravotného poistenia. Ten budete určite potrebovať v prípade, že by ste išli k doktorovi. Kartička by vám mala prísť zhruba po troch mesiacoch.

4. Zrušenie slovenského zdravotného poistenia

Na záver, je potrebné sa odhlásiť zo slovenskej zdravotnej poisťovne. K tomu vám poslúži potvrdenie, dočasne nahradzujúce kartičku európskeho zdravotného poistenia, ktoré ste získali v zdravotnej poisťovni. Aby ste sa vyhli pokutám, je tak dôležité spraviť čo najskôr.

Záver

Teraz už treba len počkať na dokumenty, ktoré vám prídu poštou.

 

10 Responses to “Ako na založenie živnosti v Českej republike”

 1. Zuzana says:

  ďakujem za podrobný postup, veľmi ste mi pomohli! 🙂

 2. Marek says:

  Dobrý deň,
  je nutné sa zo zákona v prípadne voľnej živnosti v Českej republike prihlásiť k českej zdravotnej poisťovni, alebo môže táto ostať na slovensku?

 3. Zuzana says:

  Ešte mám jednu otázočku – boli ste sa prihlasovať osobne aj na finančný úrad kvôli dani a DIČ?

 4. Ivo says:

  Ak si chcem teda zaloziť živnosť, treba mi výpis z registra trestov, potvrdenie o sídle (alebo virtuálne sídlo) a 1000 korún. Potom počkať 5 pracovných dní, pokým mi príde potvrdenie. Otázka je, ak si založím živnosť napr. 15.októbra, tak musím potom do 8. v (ďalšom?) mesiaci zaplatiť za celý mesiac plnú sumu záloh alebo iba za tú polovicu mesiaca, resp. za konkrétny počet dní od 15-31 ? Resp. vyplatí sa radšej živnosť začínať hneď od 1. v mesiaci alebo je to jedno kedy ? Ešte jedna otázka – je teda dôležité platiť mesačné zálohy. Sú potrebné ešte nejaké iné formality alebo je to všetko čo mi treba povinne mesačne robiť ako živnostník ? Vďaka za odpoveď.

 5. Zuzana says:

  Môj syn je študent vysokej školy v Prahe, založil si živnosť a tam mu ale povedali že si nemusí rušiť poisťovňu na SK že moze mať aj slovensku

 6. Milan says:

  Keď sa prihlásim v Čechách na zdravotnú poisťovňu tak na Slovensku sa musím odhlásiť ? Či ako to je
  Ďakujem

Leave a Reply